Jak używać

Uwagi do eksploatacji antyradarów


Posiadając antyradar warto jest zdawać sobie sprawę z zasady jego działania, ponieważ pomaga to zrozumieć jego reakcje i pomoże w interpretacji podawanych przez niego informacji i sygnałów.


Detektor radarów działa jak ekstremalnie czułe radio ustawione na stałe przemiatanie wybranych zakresów częstotliwości mikrofalowych. Jeżeli odbierze sygnał, a jego układ logiczny odrzuci możliwość przypadkowego wzbudzenia (np. od zakłóceń elektromagnetycznych), antyradar pokaże alarm. Nie można jednak wykryć czegoś, co wiązki radarowej nie emituje. Z tego powodu nie da się ostrzec przed radarem policyjnym, który leży nieużywany na masce samochodu, a tym bardziej urządzenia, które z definicji nie emituje żadnej wiązki, np. videorejestratora zamontowanego w radiowozie i informację o szybkości pobierającego z jego prędkościomierza.


Fale radaru rozchodzą się prostoliniowo. Abyśmy mogli je wykryć zza zakrętu lub wzgórza, muszą zostać odbite. Dla wzbudzenia najlepszych antyradarów wystarczy nawet minimalna część promieniowania, jaka dociera po rozproszeniu od cząsteczek powietrza, czy zawartej w nim wilgoci lub pyłu, ale trzeba pamiętać, że detekcja zza zakrętu lub wzgórza jest znacznie utrudniona.


Stosowanie radarów ręcznych polega najczęściej na wykonywaniu pojedynczych pomiarów, czyli wysyłaniu krótkich impulsów. W przypadku fotoradarów sprawy mają się inaczej, ponieważ z zasady wykonują one pomiar automatycznie, stale wysyłając wiązkę. Z jednej strony to lepiej, bo możliwość ich wykrycia nie jest uzależniona od częstości naciskania spustu, ale z drugiej fotoradary wysyłają wiązkę pod kątem do drogi (najczęściej są to 22°), a to znacząco utrudnia zadanie. Dobry detektor ten sam radar ustawiony na wprost wykryje z 2-4km, podczas gdy ustawiony pod kątem 22° z odległości już 10-krotnie mniejszej.


Interpretacja alarmów


sygnał pojawia się powoli, potem narasta
przed nami prawdopodobnie czynny fotoradar, jeśli jednak dojeżdżamy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną lub stacji paliwowej, może to być tylko mikrofalowa czujka ruchu

pojedynczy sygnał alarmu, następnie cisza
możliwe, że tylko fałszywy alarm, ale może to być również impuls z radaru ręcznego

nagle pojawiający się i powtarzający co kilka, kilkanaście sekund sygnał alarmu
duże prawdopodobieństwo pracy radaru ręcznego

alarm pojawiający się powoli podczas zbliżania się do wzgórza, zakrętu lub mostu
duże prawdopodobieństwo pracy fotoradaru znajdującego się za wzgórzem, zakrętem lub mostem

alarm w pasmie laserowym
uwaga laser policyjny - w tym paśmie nie można sobie pozwolić na domyślanie się, czy jest to tylko fałszywka, czy prawdziwy alarm, poniewaz pomiar laserem jest bezpośredni i trwa bardzo krótko

każdy Safety Alarm (SWS)

ponieważ w Europie raczej nie używa się systemu SWS, radzimy go w ogóle wyłączyć