Drogie zagraniczne mandaty

Po powrocie z zagranicy rodzima drogówka może się nam wydać wzorem wyrozumiałosci. Często nakłada łagodne mandaty za przewinienia lub wręcz patrzy przez palce na niektóre z nich. W krajach europejskich policja jest zwykle mniej wyrozumiała, mandaty za granicą są często znacznie droższe. Przykładem może być mandat za popularne wykroczenie jakim jest przekroczenie dozwolonej prędkości. W Polsce to maksymalnie 500zł czyli ok 130 euro, dla porównania w Niemczech to ok 400euro, Francja - 1500euro.

W wielu krajach np. Niemczech surowo karane jest niezachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu (odstęp w metrach musi wynosić co najmniej tyle, ile połowa prędkosci w km/h). Jadąc bliżej ryzykujesz mandat wyższy niż ten za przekroczenie prędkości. Często można też natknąć się na urządzenia rejestrujące wjazd na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. Szczególnie należy uważać w Szwajcarii. W tym kraju jeśli na drodze jest ograniczenie do np. 50 km/h, to jadąc o 5 km/h szybciej, możesz zostać zarejestrowany przez fotoradar. Takich urządzeń jest w Szwajcarii bardzo dużo i nie zawsze są oznakowane.

Zagraniczny mandat - konsekwencje.

Jeśli złapie nas drogówka warto mieć przy sobie gotówkę na zapłacenie grzywny gdyż karę musimy zapłacić na miejscu. Czasami np. w Austrii można opłacić mandat kartą płatniczą. Jeśli nie zapłacimy mandatu od razu to, w zależności od kraju, drogówka zatrzyma nasz pojazd (Niemcy), zabierze pod zastaw wartościowy przedmiot (Austria) lub zabierze nam dowód osobisty/paszport, a sprawa trafi do sądu. Jeśli nie mamy pieniędzy ani karty kredytowej, policja może nas zatrzymać do czasu, aż rodzina lub ktoś z znajomych zapłaci mandat. W wielu krajach brak możliwości szybkiego opłacenia mandatu oznacza skierowanie sprawy na drogę sądową i np. zatrzymanie paszportu oraz odholowanie auta na policyjny parking.

W lepszej sytuacji jesteś, jeżeli wykroczenie zostanie zarejestrowane przez zagraniczny fotoradar. Zagraniczne mandaty wystawione na podstawie zdjęć zwykle nie przychodzą do Polski, a nawet jeśli tak się zdarzy to i tak nie zostaniesz zmuszony do ich zapłacenia. Pamiętaj jednak, że jeśli podczas następnej wizyty w tym kraju zatrzyma Cie drogówka to zapewne upomni się ona o niezapłacony mandat. Warto wiedzieć, że niektóre fotoradary wyposażone są w lampę na podczerwień. Jeśli więc nie zobaczysz flesza, nie oznacza to, że nie masz dodatkowej fotki z wakacji. Polskie służby nie będą Cię ścigać za niezapłacony zagraniczny mandat, nawet jeśli przyjdzie do Ciebie pocztą. Pamiętaj jednak, że za granicą także możesz dostać punkty karne, a przekroczenie limitu punktów skutkuje zakazem porusznia się po drogach danego kraju np. przez rok. Ponadto niezapłacony mandat za granicą może przy następnej wizycie w danym kraju zaprowadzić Cię do wiezienia! Jeśli więc chcesz spokojnie podróżować, powinieneś opłacić mandat z zagranicy, jeżeli został Ci przysłany. W Polsce zagraniczne mandaty najlepiej zapłacić przelewem bankowym. Robiąc przelew do kraju w Unii Europejskiej korzystaj z przelewu europejskiego SEPA. Dzięki temu zapłacisz mniejsze koszty przelewu. Aby poprawnie wysłać zagraniczny przelew, należy znać numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN oraz kod banku - BIC lub SWIFT. Rachunek w standardzie IBAN jest ciągiem znaków określającym kraj, bank, oddział banku i rachunek odbiorcy. BIC (SWITF) oznacza kod banku odbiorcy.

Mandat za granicą - twoje prawa.

Przede wszystkim masz prawo odmówić przyjecia mandatu, jeśli uważasz, ze został wystawiony niesłusznie. Wtedy sprawa będzie rozpatrywana przez sąd. Masz prawo do pomocy ze strony tłumacza podczas składania wyjaśnień na policji w prokuraturze oraz przed sądem. Możesz też skorzystać z pomocy prawnika więc warto rozważyć przed wyjazdem wykupienie ubezpieczenia pomocy prawnej. Jednak odmowa przyjęcia mandatu jest ryzykowna i w wiekszości przypadków najlepiej mandaty za granicą płacić od razu.

Możesz się skontaktować z konsulem Rzeczypospolitej Polskiej w celu uzyskania pomocy prawnej lub finansowej. Adresy i telefony konsulatów warto zabrać ze sobą.

Aby opłacić mandat za granicą masz prawo skorzystać z usług banku oraz z pomocy znajomych i rodziny. Jednak zwykle dobra wola policjanta decyduje, jak długo będzie czekać na pieniądze, a także jakie zabezpieczenia zastosuje.